Супер Хляб 2020-10-03
Преди работа нахраних кваса с 30 гр. бяло и 20 гр. ръжено сутринта и го оставих така на 21-22 градуса температура. Като се върнах (8-9 часа), беше доста активиран и дори не беше започнал да спада. В голяма купа смесих всичко, без автолиза.
Месен е на ръка (за разнообразие)
- 500 гр. брашно (300 бяло Капуто, 100 пълнозърнесто Екосем и 100 ръжено Балван)
- 80% хидратация (около този процент е)
- 2% зехтин (10 гр.)
- 2.3% сол (но малко завишена, около 12 гр.)
- 12% квас (60 гр.)
С повече сол (2.3% вместо 2%) става по-вкусно. В купата смесих всичко, оставих да почине около час. След това 2-3 прегъвания през 30-на минути. Усещаше се мокро, но се работеше с него.
После исках да втаса поне 2-3 часа, но ставаше късно и го сложих в загрята фурна на 30 градуса и след това изключена. Вътре си остава топло. Втаса около час-два там, беше доста топъл даже.
Оформих първи път и оставих в купата за 20 минути.
Оформих последно и прибрах в хладилника за през нощта 8-9 часа.
Сутринта опекох на 250 градуса загрята фурна (30 минути), 20 минути. И 20 минути на 210 градуса.
Супер се получи. Това, че втасва няколко часа само, а не цяла нощ, и съответно не превтаса + едно оформяне преди финалното, си казаха думата.
Хубав, аериран, супер.